रामनगरी अयोध्याको नाम अहिले देश विदेशमा गुन्जिरहेको छ । आज (२२ जनवरी २०२४) राममन्दिरमा रामलल्लाको प्राण प्रतिष्ठा गरिएको छ । प्राणप्रतिष्ठालाई ध्यानमा राख्दै अयोध्यालाई केही दिनअघि सजाइएको छ ।
अयोध्यामा जताततै रामको नामको झण्डा फहरिरहेको छ, सडकमा जय श्रीरामको नारा गुञ्जिरहेको छ । घाटहरू चम्किरहेका छन् र रामधुनको कारण सम्पूर्ण अयोध्या शहर अलौकिक देखिन्छ । देशका कुना–कुनाबाट मानिसहरु आएका छन् ।
राम मन्दिर निर्माणपछि अयोध्यामा धेरै परिवर्तनहरू देखिएका छन् । आर्थिक रूपमा हेर्दा अयोध्यामा सम्पत्तिको मूल्यमा कुनै मापदण्ड छैन । पछिल्लो तीन-चार वर्षमा अयोध्यामा सम्पत्तिको मूल्य १० गुणाभन्दा बढी बढेको छ । यहाँको कुनै पनि सम्पत्ति कति मूल्यमा बिक्री हुन्छ भन्न सकिन्न ।
लखनऊ-गोरखपुर राजमार्गबाट ​​टाढा जग्गाको मूल्यले आकाश छोएको छ । अर्कोतर्फ, ठूला कम्पनीहरूले अयोध्यालाई अब व्यापारिक केन्द्रका रूपमा हेरिरहेका छन्, विशेषगरी होटल व्यवसायसँग जोडिएका व्यवसायीहरू अहिले यहाँ व्यवसाय स्थापना गर्ने तयारीमा देखिन्छन् ।
अयोध्यामा जमिन बन्यो ‘सुन’, ८० हजार दर्ता
धार्मिक सहर अध्यात्मको मात्र नभई व्यापारको पनि ठूलो केन्द्रका रूपमा उदाइरहेको छ । अयोध्या र काशीले यो प्रमाणित गरिसकेका छन् । कुनै समय सुनसान रहेको अयोध्या आज उज्यालो छ । जग्गाको भाउ आकासिएको छ ।

माग यस्तो छ कि दुई वर्षमा रामनगरीमा ८० हजार दर्ता भएका छन् । यो क्रम जारी छ जसले अर्को धार्मिक नगर काशीको कीर्तिमान तोड्न सक्छ । सोही अवधिमा काशीमा १ लाख २० हजार दर्ता भएका थिए ।

अयोध्यामा जमिनको मूल्य जुन बिघामा हुन्थ्यो, आज नोएडा र लखनउजस्ता स्क्वायर फिटमा झरेको छ । विभागीय तथ्याङ्कका अनुसार सन् २०१८ यता अयोध्याको जग्गा औसतमा ५ देखि १० गुणाले महँगो भएको छ । सन् २०२६ सम्ममा राम मन्दिरको निर्माण सम्पन्न हुँदा जग्गाको भाउ कम्तिमा ३०० प्रतिशतले बढ्नेछ ।

टिकट तथा पञ्जीकरण विभागका अनुसार दुई वर्षमा जग्गा किनबेच गर्ने प्रतिस्पर्धाले अवस्था परिवर्तन भएको छ । वर्ष २०२२-२३ मा अयोध्यामा ४५३६० रजिस्ट्रीहरू भएका थिए, जसबाट विभागले १७७.३७ करोड रुपैयाँ राजस्व प्राप्त गरेको थियो । जबकि आर्थिक वर्ष २०२३-२४ मा हालसम्म ३४ हजार ४३ दर्ता भएका छन् । जसबाट रु १६२.७९ करोड राजस्व प्राप्त भएको छ । वाराणसीले सोही अवधिमा ८०६ करोड रुपैयाँ र ६२८ करोड रुपैयाँ राजस्व दिएको छ ।

पर्यटन विभागको तथ्यांकअनुसार यसअघि अयोध्यामा रामलल्लाको दर्शन गर्न वर्षेनि करिब दुई लाख भक्तजन आउने गर्दथे, अहिले राम मन्दिर बनेपछि यो सङ्ख्या वार्षिक दुई करोड पुग्ने विज्ञको अनुमान छ । जसका कारण अयोध्याको आतिथ्य क्षेत्रमा हरेक वर्ष २० देखि ३० हजार मानिसले रोजगारी पाउने सम्भावना छ ।

अयोध्यामा हरेक वर्ष भक्तजनको संख्या बढ्दै गएपछि यहाँ रोजगारी सृजना हुने विज्ञहरुको विश्वास छ । यी रोजगारीहरू धेरै क्षेत्रमा सिर्जना गरिनेछ, जुन स्थायी र नियमित रोजगारीको रूपमा हुनेछ । अन्य पर्यटकीय गन्तव्यहरू जस्तै, अयोध्यामा पनि होटेल स्टाफ, हाउसकिपिङ, फ्रन्ट-डेस्क प्रबन्धक, शेफ र टुर गाइडको रूपमा रोजगारी सिर्जना गरिनेछ । आतिथ्यतासँगै सबैभन्दा ठूलो बूम टुर एण्ड ट्राभल क्षेत्रमा देखिनेछ ।सभार नियुज पोलर